Kiedy i komu przysługuje samochód zastępczy?

kolizja dwóch samochodów

Wypadki drogowe są nieuniknione i będą się zdarzać, nawet jeśli poruszamy się zgodnie z przepisami, to może zdarzyć się ktoś, kto tego robić nie będzie. W zależności od powagi sytuacji kierowca po uszkodzeniu samochodu może zostać pozbawiony możliwości korzystania z niego przez co najmniej kilka dni, na czas trwania naprawy. W związku z tym z pewnością warto dowiedzieć się kiedy i w jakich sytuacjach, jak również komu dokładnie przysługuje możliwość korzystania z samochodu zastępczego. Korzystanie z auta zastępczego może zostać umożliwione z polisy sprawcy wypadku, lub z naszego własnego ubezpieczenia, które zawiera taką opcję – assistance bądź też rozszerzone autocasco.

Kto może skorzystać z samochodu zastępczego?

Jeśli w wypadku byliśmy strona poszkodowaną i nasz pojazd musi zostać poddany likwidacji szkody, to możemy uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy. W tej sytuacji konieczne jest jednak dokładne udokumentowanie i uzasadnienie – dlaczego niezbędne jest nam wynajęcie auta zastępczego na czas naprawy naszego własnego. Przez długi czas możliwością korzystania z tej opcji dysponowali jedynie ci, którzy używali samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej, jednak po wyroku sądu najwyższego przysługuje on każdemu, u kogo jest to ekonomicznie i celowo uzasadnione. Konieczne jest jednak trzymanie się podobnej klasy pojazdu, do tego uszkodzonego, cena wynajmu powinna być zbliżona do miejscowych cen rynkowych, a jeśli auto zostało całkowicie zniszczone, to najem zastępczego może trwać maksymalnie do czasu zakupienia nowego.

Kiedy korzystamy z samochodu zastępczego?

Kiedy nasze auto po wypadku trafia do warsztatu, jego naprawa nie zawsze zacznie się od razu, czasem wynika to z obłożenia, a innym razem z dostępności części, które trudno jest sprowadzić. Niezależnie jednak od tego z samochodu zastępczego możemy korzystać przez cały okres, kiedy nie mamy dostępu do swojego auta, czyli także wtedy gdy oczekuje ono na naprawę, niezależnie od okoliczności.