Kiedy holowanie może być przeprowadzone bezpłatnie?

popsuty samochód na drodze

Na drodze może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, w których niezbędne okaże się holowanie naszego pojazdu. Najszybszym i zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest wezwanie lawety, jednak w niektórych sytuacjach możemy otrzymać za taką usługę pokaźny rachunek, którego ubezpieczyciel nie pokryje. Kiedy więc holowanie pojazdu jest darmowe, a kiedy będzie nieco głębiej zajrzeć do portfela?

Darmowe holowanie w ramach ubezpieczenia

Wiele polskich firm ubezpieczeniowych oferuje darmowe ASS (assistance) w ramach wykupionego OC i/lub AC. Jednak warto przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie dokładnie sprawdzić jego warunki. Często pomoc może bowiem zostać udzielona jedynie na terenie polski, czasem obsługiwana jest jedynie przez określone firmy, choć możliwe jest wówczas holowanie pojazdu, niezależnie od miejsca w Polsce, w którym się znajdujemy.

Powinniśmy więc dokładnie przeanalizować dostępne opcje na etapie wyboru polisy. Można oczywiście wybrać taką, która zawiera ASS, jeśli jej warunki nam odpowiadają i np. nie wyjeżdżamy za granicę. Jednak dla wielu kierowców, szczególnie okresowo jeżdżących w dłuższe trasy korzystniejsze okazuje się wykupienie OC i/lub AC bez ASS i dokupienie go dodatkowo w opcji dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Kiedy ubezpieczyciel pokrywa koszty holowania?

Ubezpieczyciel opiera się na średnich cenach takich usług w danym regionie, jeśli więc zadzwonimy po przypadkową lawetę i zapłacimy wygórowaną cenę to ubezpieczyciel na podstawie własnych wyliczeń może nam zwrócić zaniżona cenę. Jednak jest to również względne i każdy przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie. Możemy bowiem działać w szoku po wypadku lub może zabrać nas pogotowie a usunięcie pojazdu zleci policja i nie będziemy mieć na to wpływu.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość to po uszkodzeniu pojazdu, awarii lub wypadku powinniśmy skontaktować się z ubezpieczycielem w celu ustalenia optymalnego postępowania. Często wówczas to właśnie ta firma załatwia nam holowanie. Numer do ubezpieczyciela powinien znajdować się na polisie – jest to zwykle całodobowa infolinia.

Kiedy więc nie zapłacimy za holowanie?

Koszty holowania w przypadku wypadku pokrywane są z ubezpieczenia sprawcy, pod warunkiem, że posiada on wykupioną usługę ASS w dowolnej formie. Zawsze powinniśmy dążyć do zminimalizowania kosztów holowania. Jednym z dodatkowych wyjątków jest zdarzenie na autostradzie, gdzie pomocy udzielają nam specjalne służby.