Jak transportować maszyny rolnicze?

maszyna rolnicza na lawecie

Każda duża maszyna, bez względu na to, czy będzie to maszyna rolnicza, czy inna, wymaga specjalnego transportu z miejsca zakupu do miejsca przeznaczenia. Kombajn, siewnik, traktor — nie ma to znaczenia, rolnik nabywający określone urządzenie musi liczyć się z tym, że każda z wymienionych maszyn to ponadgabaryty, których nie można przewieźć na zwykłej lawecie. Zadanie to trzeba powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która posiada odpowiednie zaplecze.

Jakie samochody wykorzystuje się do transportu maszyn rolniczych?

Szukając odpowiedniego rozwiązania w tym zakresie, warto mieć na uwadze, że transport maszyn rolniczych powinien być zawsze zlecony firmie, która profesjonalnie zajmuje się transportem gabarytów i ładunków specjalnych. Takie miejsca dysponują odpowiednim sprzętem, a także wykwalifikowaną kadrą, która dba, aby cały proces odbył się bez przeszkód. 

Przewóz urządzeń rolniczych odbywa się przy użyciu samochodów ciężarowych, które wyposażone zostały w naczepy o określonych wymiarach. Dzięki temu maszyna rolnicza może zmieścić się na nich bez żadnych przeszkód. Rozwiązanie to pozwala na bezpieczny przewóz wszelkiego rodzaju maszyn rolniczych – począwszy od najmniejszych ciągników i pras, a skończywszy na kombajnach, siewnikach czy opryskiwaczach. Wspomniane specjalistyczne samochody pozwalają na to, aby maszyny były dobrze przytwierdzone do podłoża, dzięki czemu nie ma obaw, że przesuną się podczas transportu z punktu A do punktu B, a tym samym nie spowodują zagrożenia w ruchu. Firmy zajmujące się transportem maszyn rolniczych są w stanie określić optymalną trasę przewozu, dzięki czemu można do minimum ograniczyć problemy, takie jak niskie wiadukty, ograniczenia wagi lub wysokości ładunku.