Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie Assistance?

samochód na lawecie

Ubezpieczenie assistance, w przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, jest ubezpieczeniem dobrowolnym i często niedocenianym. Praktycznie niemal każdy kierowca ma jakieś ubezpieczenie assistance, chociaż często nie zdaje sobie z tego sprawy. Nie jest ono drogie, dlatego warto w nie zainwestować. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak dokładnie doczytać, jaki jest zakres przedstawianej oferty i czy jej zakup naprawdę się opłaca.

Co to jest ubezpieczenie assistance?

Assistance to ubezpieczenie, które pomoże rozwiązać często kosztowne problemy, jakie można napotkać w ruchu drogowym. Większości osób ubezpieczenie assistance kojarzy się z pomocą drogową, która pomoże w przypadku awarii samochodu na trasie, czy przyjedzie z urządzeniem rozruchowym, by uruchomić auto z rozładowanym akumulatorem. W rzeczywistości ubezpieczenie to ma za zadanie pomóc ubezpieczonemu w sytuacji losowej – można z niego skorzystać w związku z wypadkiem, awarią pojazdu oraz jego kradzieżą. Przedmiotem ubezpieczenia assistance jest świadczenie pomocy technicznej, medycznej oraz informacyjnej. Zakres ubezpieczenia w każdym towarzystwie może być inny, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy uważnie zapoznać się z zapisami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przy dokonywaniu wyboru trzeba kierować się zakresem oferowanej pomocy, a nie ceną – zwykle warunki proponowane w ramach darmowych lub najtańszych pakietów nie są zbyt atrakcyjne. Należy też wyraźnie podkreślić, iż likwidacja szkody lub pomoc udzielona przez ubezpieczyciela w zakresie działania polisy assistance, nie ma wpływu na zniżki za bezszkodową jazdę w ramach ubezpieczeń OC i AC.

Zakres ubezpieczenia assistance

Assistance przyda się każdemu, kto posiada auto i często oddala się od miejsca zamieszkania. Każde towarzystwo ubezpieczeń oferuje co najmniej dwa warianty assistance, zróżnicowane pod względem zakresu usług. Zwykle kierowca może zakupić polisę ubezpieczeniową assistance w wariancie podstawowym lub rozszerzonym. Wariant podstawowy zapewnia najbardziej niezbędną ochronę, natomiast rozszerzony pełną i kompleksową ochronę ubezpieczeniową. Kupując wariant rozszerzony, można liczyć na holowanie pojazdu po wypadku do miejsca zamieszkania oraz po awarii, do najbliższego warsztatu naprawczego. Bogatsza wersja ubezpieczenia zapewnia także naprawę pojazdu na miejscu awarii – o ile jest to możliwe ze względu na stopień uszkodzeń, telefoniczną pomoc tłumacza za granicą w porozumieniu się z policją lub innymi służbami, transport medyczny chorego do kraju oraz – w sytuacji ostatecznej – transport zwłok do kraju. Assistance to jedna z tańszych polis, a koszty zwrócą się nawet w przypadku błahej awarii opony, nie mówiąc o większych kłopotach.